Dershanelerin Yeni Adı Temel Lise Olacak

sedat-dershaneler

Ülkemizde sayıları neredeyse 4 bine yaklaşan dershane ve milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren dershanelerle ilgili dönüşüm süreci düzenlemesi eğitim sektöründe ki en köklü değişime imza atacak. Yeni düzenlemeye göre 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren dershaneler resmen kapatılacak. Fiziki şartları uygun dershaneler, anaokulu, ortaokul veya liseye dönüşebilecek. Dönüşen dershaneler ‘temel lise’adını alacak ve devlet kurumları gibi çalışacak. Bu okulların öğretmen ataması da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak. Temel liselere bakanlık özel bir statü uygulayacak ve buna göre, resim, müzik, beden eğitimi, sağlık bilgisi, trafik bilgisi ve drama gibi dersler işlenmeyecek.
Ayrıca,dershanelerin kapatılması kararının alınmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin takviye ders uygulaması için okullarda ücretsiz kurs uygulamasının planlandığını ve öğretmenlere de bu kurslara gelmelerine teşvik edecek bir ücret verilmesine karar verildi. Öğretmenlerin bütün eğitim-öğretim boyunca hafta sonu okullarda çalışmaları için mevcut ek ders ücretinin 8 tl. Yeni düzenleme de ise öğretmene ayda en az 750-1000 tl arasında ek ders ücreti verilmesi planlanmakta.
Maliye Bakanlığı, MEB’ in bu teklifini kabul eders, hafta sonları ve ders dışı saatlerde ek ders verecek öğretmene aylık 1000 tl ye varan ek gelir imkanı sağlanacak. Eşlerin ikisinin birden öğretmen olmaları dahilinde bütçelerine aylık 2000 tl ye yakın katkı gelmesi planlanıyor. Bir öğretmen bir eğitim öğretim dönemi boyunca toplam 40 saat ders verebilecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>