İHTİYAÇ YAYINLARI 2015 ÖABT SOSYAL BİLGİLER KONU ANLATIMLI MODÜLER SET(GÖKKUŞAĞI MODELİ)

Resim_1416652133

2015 İHTİYAÇ AKADEMİ ÖABT SOSYAL BİLGİLER KONU ANLATIMLI MODÜLER SET(GÖKKUŞAĞI MODELİ)

İhtiyaç Akademi 2015 ÖABT Sosyal Bilgiler Konu Anlatımlı Modüler Set kitabı, İhtiyaç Yayıncılık ÖABT-Sosyal Bilgiler Zümresi tarafından hazırlanmıştır. Bilindiği gibi sosyal bilgiler dersi tarih, coğrafya, ekonomi, felsefe, antropoloji, arkeoloji, siyaset, sosyoloji, hukuk, sanat vb olmak üzere birçok bilimi içinde barınmaktadır. Bu kitabı hazırlarken İhtiyaç Yayıncılık bu bilgilerin hepsine ulaşabileceğiniz ‘Gökkuşağı Modeli’ adlı kitabı siz adayların beğenisine sunmuştur.

Kitap da adından da anlaşılacağı gibi gökkuşağının renkleri kullanılmıştır. Aslında renklerin insan zihninde konsantrasyonu arttırma, dikkat çekme, ilham verme, dinlendirme ve rahatlama özelliğinin bulunduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Bu kitabın bir diğer özelliği de kitabı hazırlayan zümrenin bizzat 2013-2014 Öğretmenlik Alan Bilgisi Testleri Sınavına girmeleri. Bu şekilde sınav ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiş ve buna göre sorular üretilmiştir. Yeni konular eklenirken diğer konular da genişletilmiştir. Amaç adayları %100 başarıya ulaştırmaktır.

Kitap da üniteler hazırlanırken, konuların önem derecelerine dikkat edilmiştir. Öğrenme alanı, beceri, değer, kazanım, strateji, yöntem, teknik gibi konuların ayrıntılarının hem daha kolay hem de daha kalıcı bir şekilde öğrenilebilmesi için etkinlikler ve konu tarama testleri ile konular desteklenmiştir.

 

GÖKKUŞAĞI RENK BÖLÜMÜ:

KIRMIZI: Dikkat çeken bir renk olduğu için genelde uyarı işaretlerinde kullanılan kırmızı renk, kitap da konu içerisindeki önemli noktaların kritiğinin yapıldığı ve konuyla ilgili dikkat çekici bilgilerin yer aldığı kısımdır.

MOR: Konsantrasyonu artıcı bir etkisi olan mor renkli kısımlarda konular arası ilişkiler kurulmuştur.

TURUNCU: Neşeyi ve canlılığı temsil eden turuncu renk, çıkmış soruların tarzında soru tiplerinin yanı sıra konunun anlaşılabilmesini sağlayan örneklerin yer aldığı konuya canlılık katacak kısımlarda kullanılmıştır.

SARI: Konuyla ilgili püf noktaların yanı sıra çözdürmeye yönlendirici bilgilerin yer aldığı kısımlar, ilham verici bir özelliği olan sarı renkle temsil edilmiştir.

YEŞİL: Yaratıcılığı temsil eden ve üretkenliği artırdığına inanılan yeşil renk, öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesine yardımcı olacak anında dönüt-düzeltme yapılabilecek yaratıcı soruların yer aldığı kısımdır.

MAVİ: Konu içerisinde olayların arka planlarının ve akademik bilgilerin yer aldığı konuya çalıştıktan sonra dinlenirken okunabilinecek  bölümler, bilimsel olarak dinlendirici özelliği kanıtlanmış olan mavi renkle temsil edilmiştir.

TURKUAZ: Rahatlatıcı bir etkisi olan turkuaz rengi öğrenilen bilgilerin kullanılmasına yönelik etkinliklerin yer aldığı bölümlerde kullanılmıştır.

KİTAPDA Kİ YARDIMCI İKONLAR:

Örnek-Çözüm: Konu ile ilgili bilgilerin anlaşılır olması ve öğrencilerdeki sorunları açığa çıkarıp bunlara çözüm üretmek için kısa örneklerin  ve soruların yazılı olduğu metinler bu ikonda yer almaktadır.

KİMSEYLE PAYLAŞMA:

Dikkat çeken ikonlardan kimseyle paylaşma İhtiyaç Yayıncılık Komisyonu tarafından siz okurlarına vermiş olduğu sırlardan oluşur.

Y İKONU:

Yeni eklenen konuları belirtir.

CTRL+F:

Soru analizleri sonucunda daha önce sorulduğu belirlenen konular bu ikonla belirlenir.

ÇIKABİLECEK KONU:

Sınavda soru değeri taşıdığı belirlenen konulardan hareketle sorulabileceği tahmin edilen konular bu ikonla belirtilmiştir.

ETKİNLİK:

Bulmaca, tanılayıcı dallanmış ağaç, yapılandırılmış grid, eşleştirme, doğru-yanlış, boşluk doldurma gibi ölçme araçlarıyla konuların daha iyi pekiştirilmesini sağlamak amacı ile etkinliklerin yer aldığı ikondur.

AFİŞE ETTİK

Kitabın arka kısmında ünitelerle ilgili sizin için önemli gördüğümüz konuları açığa çıkarılmayan ve özetlene A3 lerdir.

 

Gökkuşağı kitabı, Tarih, Coğrafya, Fark Dersleri, Alan Öğretimi olmak üzere 4 kitaptan oluşmaktadır. Ayrıca Afişe Ettik dergisi de içinde bulunuyor.

KİTAPLAR

ALAN KİTABI:

İhtiyaç Yayıncılık Komisyonu tarafından hazırlanan kitap Genel ve Özel Alan Yeterlilikleri, Sosyal Bilgiler Öğretim Programı, Öğrenme Alanı Beceri ve Değerler, Sosyal Bilgilerde Öğretim Yöntem ve Teknikleri, Sosyal Bilgilerde Ölçme ve Değerlendirme bölümlerinden oluşmaktadır.5 bölümden oluşan kitap da konu anlatımlarının hemen ardından yaklaşık 10 sorudan oluşan konu değerlendirme testleri ve çözümleri bulunmaktadır. Sayfa sayısı 229 dur.

FARK DERSLERİ:

Felsefe, Sosyoloji, Sosyal Psikoloji, İnsan İlişkileri ve İletişim, Antropoloji, Sanat ve Estetik, Vatandaşlık, Siyaset Bilimi, Sosyal Bilimlerin Temelleri, Bilim, Teknoloji ve Sosyal Değişme, Ekonomi, Arkeoloji, Günümüz Dünya Soruları bölümlerinden oluşmaktadır. Konu anlatımlarının hemen ardından yaklaşık 10 sorudan oluşan konu değerlendirme testleri ve çözümleri bulunmaktadır. Kitabın sayfa sayısı 306 dır.

COĞRAFYA:

Coğrafi Konum, Harita Bilgisi, Yerkürenin Şekli ve Hareketleri, İklim Bilgisi, Yerin Şekillenmesi, Doğadaki üç unsur: Su, Toprak, Bitki, Nüfus ve Yerleşme, Türkiye’nin Ekonomik Coğrafyası, Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri, Çevre Koruma Uygulamaları, Siyasi Coğrafya, Ülkeler Coğrafyası konularından oluşmaktadır. . Konu anlatımlarının hemen ardından yaklaşık 10 sorudan oluşan konu değerlendirme testleri ve çözümleri bulunmaktadır. Kitabın sayfa sayısı  400 dür.

TARİH:

Tarih Bilimi, İslamiyet Öncesi Türk Tarihi, İslam Tarihi, İlk Müslüman Türk Devletleri ve Türkiye Tarihi, Avrupa Tarihi, Osmanlı Devleti Tarihi, Osmanlı Devleti’nin Yükselme Dönemi, Osmanlı Devleti Duraklama Dönemi, Osmanlı Devleti Gerileme Dönemi, Osmanlı Devleti Dağılma Dönemi, Osmanlı Devletinde Kültür ve Uygarlık , XX. Yüzyılın Başlarında Osmanlı Devleti, Milli Mücadele Hazırlık Dönemi, Milli Mücadele Muharebeler Dönemi, Atatürk Dönemi İç Politika Gelişmeleri, Atatürk Dönemi Dış Politika Gelişmeleri, Atatürk’ün Hayatı, Atatürk İnkılapları ve Özellikleri, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi, İkinci Dünya Savaşı ve Sonuçları, Soğuk Savaş Dönemi, Yumuşama Dönemi, Küreselleşen Dünya Dönemi konularından oluşmaktadır. . Konu anlatımlarının hemen ardından yaklaşık 10 sorudan oluşan konu değerlendirme testleri ve çözümleri bulunmaktadır.  Sayfa sayısı 530 dur.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>