KPSS de Kopya İddiası

061120131856529376271 (1)

2010 yılında yapılan KPSS de kopya çekildiği ve soruların sızdırıldığı iddiası uzun süredir gündemi meşgul ediyor. Savcılık bunun üzerine geniş çaplı bir soruşturma başlatmıştı. Konu ile önemli bir gelişme yaşandı. Daha önce imha edildiği sanılan 1262 sınav kitapçığının aslında imha edilmediğini depolarda saklandığı bilgisine ulaşıldı ve savcılık bunun üzerine soruşturmayı bu kitapçıklar üzerinden yürütmeye başladı.
2010 yılında yapılan KPSS sınavında Eğitim Bilimleri sorularının sızdırıldığı tespit edilmiş ve bunun üzerine sınav iptal edilmişti. Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının da sızdırılmış olacağı tepkisine rağmen soruşturmayı yürüten savcı bununla ilgili bir işlem yapmamıştı. Soruşturma ile ilgilenen savcının değişmesinden sonra bu sınavlarla ilgili iddialar tekrar gündeme geldi ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı yeniden araştırma başlattı.
Vatan Gazetesi’nden Kenan Butakın’ın haberine göre 1 Mart 2012 de Eğitim Bilimleri kitapçıkları ile beraber Genel Yetenek Genel Kültür kitapçıklarının savcının talimatı ile imha edildiği belirlendi. Geçen ekim ayında önemli bir gelişme yaşandı. ÖSYM yetkilileri , Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkmen’i arayarak imha edildiği belirtilen 807 bin adet test kitapçığından 1262 nin depolarda bulunduğu bildirildi.
Kitapçıkların kimlere ait olduğu saptandı. Bu isimlerle 20120 KPSS de yüksek puan alan ve aralarında iletişim olduğu tespit edilen 3 bin 267 şüpheli karşılaştırıldı. 1262 kitapçığın yarısı şüphelilere ait çıktı. Şimdi, sınavlarda zorluk derecesi yüksek olan ve ayırt edici denilen sorulara verilen cevaplar karşılaştırılacak. Şüphelilerin bu sorulara da aynı cevap verdiği tespit edilirse kopya belgelenmiş olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>