Öğretmen Alan Bilgisi Testi (ÖABT)

Ekran Alıntısı

Eğitim fakültesi mezunu öğretmen adaylarına ek olarak getirilen bir sınavdır. Öğretmen atamalarında belirlenen 16 branş için Genel Kültür Genel Yetenek , Eğitim Bilimleri ve Öğretmen Alan Bilgisi Testi sınavı uygulanır.

ÖABT UYGULANAN BRANŞLAR

1-Türkçe

2-İlköğretim Matematik

3-Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji

4-Sosyal Bilgiler

5-Türk Dili ve Edebiyatı

6-Tarih

7-Coğrafya

8-Matematik(Lise)

9-Fiizk

10-Kimya

11-Biyoloji

12-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

13-Yabancı Dil (İngilizce)

14-Yabancı Dil (Almanca)

15-Rehber Öğretmenliği

16-Sınıf Öğretmenliği

3-ÖABT’ de Öğretmen Atamaya Esas Olan KPSS Puanı Etkisi

ÖABT’ ye katılan adayların KPSSP121 puanı hesaplanacaktır. Söz konusu alanlarda bu puan esas alınarak yerleştirme gerçekleştirilecektir. Soruların puan türüne göre etkisi Genel Yetenek Testi %15, Genel Kültür Testi %15, Eğitim Bilimleri %20 ve ÖABT %50.

4-ÖABT KAÇ SORUDAN OLUŞUR?

ÖABT’  de adaylara kendi alanları ile ilgili 50 soru sorulacaktır. Sınav süresi 75 dakikadır.

5-ÖABT UYGULANAN İLLER

Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Bursa, Gaziantep ve Van ‘ da düzenlenir.

Editörün Notu:

Değerli öğretmen adayları, 2013 yılından itibaren 15 branşa getirilen Öğretmen Alan Bilgisi Test sınavı her bölümün kendi alanında alan yeterliliğini ölçen bir sınavdır. Sınavın uygulandığı ilk yıllarda adaylarda birçok soru işareti ve kaygı uyanmıştı. Şimdi ise adaylar sınavda kendilerinin nelerin  beklediğini bilmekte ve ona göre hazırlanmaktadır. Yayınevleri birbirileri ardına yeni yayınlar çıkartarak siz değerli adayların beğenisine sunmaktadırlar. Bizde avantaj kitap ailesi olarak yeni kaynakları sizin için inceleyip blog sayfamızdan paylaşımlarda bulunuyoruz. Sizler için önemli bir dipnot belirtmek isteriz. Konu anlatımı, Soru Bankası, Yaprak Test ve Deneme Sınavlarını çözerek çalışmalarınızı pekiştirebilirsiniz. Burada önemli olan nokta ise konu anlatım için tercih ettiğiniz yayınevi ile soru bankası için terci edeceğiniz yayın evinin aynı olmasıdır. Konu anlatımını bitirdikten sonra aynı yayınevinin soru bankasını çözerek bir nevi sağlama yapmış oluyorsunuz. Konuları pekiştirip ezberlemeden öğrenmeyi sağlamış olursunuz. Daha çok soru çözmek için farklı yayınevlerinin soru bankalarını tercih edebilirsiniz. Sınavda başarılı olabilmek için çözdüğünüz sorunun sayısından çok niteliği de önemlidir. Planlı çalışma ile başarının anahtarını elinizde tutarsınız. Motivasyonunuzu yüksek yutarak uygulayacağınız planlı çalışma sizi başarıya götürecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>