ÖSYM de Test Dönemi Bitiyor

test

ÖSYM, TUS dan başlayarak imtihan sistemini baştan aşağı yeniden değiştiriyor. Daha önce http://blog.avantajkitap.com/osym-den-tus-aciklamasi/ haberimizde ÖSYM nin TUS sınavı ile ilgili yapacağı değişikliği sizlere duyurmuştuk. ÖSYM tarafından yapılacak tüm sınavlarda artık sorular, test şeklinde çok şıklı cevaplardan değil, yanıtı tek sözcük  veya yanıtı sınırlandırılmış açık uçlu cevaplardan oluşacak.

Türkiye Gazetesi’nden Gökhan KAYA’ nın haberine göre sınavlar da sorulan iki yöntemi olacak buna göre;

KISA CEVAPLI SORULAR: Cevabı tek kelime, tek bir sayı, tarih veya bir cümle ile oluşturulabilecek.

CEVABI SINIRLANDIRILMIŞ AÇIK UÇLU SORULAR: Adaydan, verilen sınırlamalara uygun cevap yazması beklenecek, ‘Sebep sonuç ilişkisini açıklayın’, ’ İlgili hipotezi oluşturun’, ‘yöntem ve süreçleri belirtin’ gibi cevabın niteliği, uzunluğu veya organizasyonu ile ilgili olabilecek.

Bu sorularda dereceli puanlama anahtarı kullanılacak. Cevaplar daha önce sınav uzmanları tarafından hazırlanan ‘dereceli puanlama anahtarı ile karşılaştırarak değerlendirme daha güvenilir yapılacak.

Gelecek yıldan itibaren, yazılı sınav tekniğini Üniversiteye Giriş Sınavı YGS ve LYS de uygulanması için çalışmalar sürüyor.

Sınavdan sonra adayların cevap kağıtları bilgisayar ortamında taranacak. İsmi numarası ya da adaya ilişkin hiçbir bilginin olmadığı cevap alanları ÖSYM tarafından seçilen alanın uzmanları ÖSYM nin güvenli bilgisayar ağın üzerinde değerlendirecek. Her cevap kağıdını birbirinden habersiz iki uzman değerlendirecek. İki uzmanın değerlendirmesinde puan farkı oluşursa bu kez aynı cevap alanı Üst Hakeme gönderilecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>