Zor Soruların Puanları Daha Mı Yüksektir?

soru-çözmek

Bunca zaman hepimiz farklı farklı sınavlara girdik. Soruları kendimize göre yorumladık,
kolay ya da zor soru dedik. Bizlere yıllarca öğretilen zor soruların diğer sorulara göre daha yüksek puanlı olduğuydu. Genel geçer olan bu kuram özellikle sayısal derslerin soruları için geçerliydi. Yani aynı sınava giren ve aynı oranda doğru/ yanlış yapan öğrencilerden zor soruları doğru yanıtlayan öğrenci bu kurama göre daha yüksek puan almalıydı. Bunun açıklaması ise standart sapma ile açıklanmaktaydı.
Oysa KPSS, YGS, ALES vb diğer büyük sınavlarda bağıl değerlendirme yapıldığı yani sıralama esasına dayalı olduğu için standart puan kullanılmaktadır. Standart puanlar çeşitli olsalar da mantıkları aynı temele dayanmaktadır.
Sıralama sınavlarında sınavın zorluğunun veya kolaylığının bir önemi yoktur. Öğrenci elinden geldiği kadar çok soruyu doğru cevaplandırılmalıdır. 100 soruluk normal zorlukta bir sınavda ortalama 50, standart sapma 10 olduğunu düşünürsek, öğrenci bu sınavda 70 alacak düzeyde olur. Yani ortalamanın 2 standart sapma üzeri..Sınav zor olsaydı doğru cevap sayısı azalacak 55 olacak, fakat sınav zor olduğu için ortalama da 50 den 35 e düşecek, bu durumda ortalama öğrenci ortalamanın 2 standart sapma üzerinde puan alacak.Kolay ve zor sınavda hesaplama aynı olacak.
Kısaca, ister zor soruları ister kolay soruları seçip cevaplayın alacağınız  puan aynı olacaktır. Soru zorluğunun puana etkisi yıldan yıla farklılık gösterecektir aynı yılda değil.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>